Jüdisches Leben in EuropaMit der Hilfe des Himmels

Promises - endlich auf Video!


 

דיאלוג בין תרבויות
Dialogue of Civilizations
לקדום ההבנה בין המערב לארצות שאוכלוסייתן מוסלמית ברובה

תפיסה חדשה של הביטחון האנושי
סדאקו אוגאטה

[ENGLISH]
Falls Sie Lust haben diesen Artikel fuer haGalil onLine (ehrenamtlich) zu uebersetzen, melden Sie sich bitte hier.

טוקיו - נחוצות לנו בדחיפות חשיבה ומדיניות חדשות. למרות שהביטחון נמצא בראש סדר יומם של ארצות ואירגונים רבים, אין מרבים לעסוק בבדיקת המושג עצמו.

הביטחון פירושו שונה לגבי אנשים שונים, ואין קונסנזוס נרחב לגבי משמעותו. מאבק בטירור; פירוק הנשק להשמדה המונית; מלחמה בעיראק; התפשטותן של מחלות מידבקות; אובדן תעסוקה והאטת הצמיחה הכלכלית משפיעים כולם בדרכים שונים על הביטחון. כתוצאה מכך, עמים ומדינות חשים כיום יותר חשש וחוסר ביטחון מאשר בתחילתה של המאה ה- 21.

ואולם, ההזדמנויות לפעול להרחקת האיומים האלה רבות מאי פעם. התנועה המהירה של אנשים, הון, טובין ורעיונות בתוך ארצות וביניהן משפיעה עמוקות על יכולתן של מדינות לנהל נושאים ביטחוניים בעולם של ימינו, עולם של תלות הדדית.

למרות האתגרים שמציבה הגלובליזציה, היא גם מציעה הזדמנויות חדשות להתפשטות כלכלית, ואם תנוהל כהלכה, היא יכולה להגיע לעמים ומדינות שנשארו בעבר מחוץ למשחק. עקרונות ונוהגים דמוקרטיים קונים להם אחיזה ותמיכה. החברה האזרחית ממלאת תפקיד חסר תקדים בקביעת סדר היום והמדיניות הביטחונית.

בהקשר המורכב והמשתנה הזה ביקשה הוועדה העצמאית לביטחון האנושי לפתח מושג חדש של הביטחון, על המדיניות הנלווית לו, מושג שמתמקד בבני אדם ולא במדינות. בוועדה ישבו 10 נציבים חשובים, ובראשם הכלכלן אמרטיה סן, מומחה לפיתוח כלכלי, ואני. הדו"ח הוצג למזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, ב- 1 במאי.

הביטחון האנושי מתמקד בהבטחת החירויות האנושיות החיוניות והרחבתן. לשם כך יש להגן על אנשים מפני איומים קריטיים וקבועים, ולהעצים את בני האדם כך שיוכלו לקבל עליהם את האחריות לחייהם. מושג ההגנה מתייחס לנורמות, מדיניות ומוסדות החיוניים כדי להגן על אנשים, ומשתמעת ממנו גישה של "מלמעלה-למטה", הכוללת למשל את שלטון החוק ומוסדות דמוקרטיים. ההעצמה מדגישה את תפקידם של אנשים כשחקנים ושותפים, ומשתמעת ממנה גישה של "מלמטה למעלה".

הביטחון האנושי אינו מבקש לבוא במקום ביטחון המדינה, אלא להשלים אותו. למדינות אחריות יסודית להציע לתושביהן ביטחון. אך לעתים קרובות הן אינן מצליחות לעמוד בחובה זו, והן עצמן הופכות לאיום על תושביהן. כפי שמלמדים סיכסוכים אלימים רבים והעוני הקיצוני בעולם, מדינות אינן יכולות להציע ביטחון אם ביטחונם של אנשים בסכנה. אבל אנשים גם אינם יכולים להיות בטוחים בהיעדר מדינות חזקות, דמוקרטיות ואחראיות - כפי שאנו למדים ממקומות שבהם קרסו מדינות. אלה האתגרים העומדים כיום בפני אפגניסטן, עיראק ופלסטין.

מושג הביטחון האנושי מדגיש את הקשר ההדוק בין הפרות בוטות של זכויות האדם והיעדר ביטחון ברמה הארצית והבינלאומית. רצח העם ברואנדה הוא אחת הדוגמאות הקשות ביותר של כשל הביטחון האנושי. כמעט 10 שנים עברו מאז, והתוצאות עדיין ניכרות באיזור האגמים הגדולים של אפריקה. מימוש זכויות האדם הוא הבסיס להגנה על אנשים והעצמתם.

הביטחון האנושי גם מוסיף  מימד חשוב לחשיבה על הפיתוח. כפי שטוען אמארטיה סן, "אפשר לראות את הפיתוח כתהליך של הרחבת החירויות הממשיות שמהם נהנים אנשים." בהתחשב בסיכונים הנלווים לתהליך הזה, מושג הביטחון האנושי מדגיש כי יש להגן על אנשים  כאשר הם מתמודדים עם מהפכים פתאומיים ויסודיים בחייהם הכלכליים והחברתיים. בהיעדר רשת ביטחון אנשים מתמודדים עם איומים מתמשכים על בטחונם בעת משברים כלכליים פתאומיים, ואלה עלולים בתורם להחמיר עקב העלייה בסיכסוכים ואלימות, כפי שראינו באחרונה באסיה ובאמריקה הלטינית.

בתקופה שבה נדמה כי השימוש בכוח צבאי "קשיח" מותיר רק מקום מועט לכוח ה"רך" של קידום עקרונות דמוקרטיים וכיבוד החירויות והזכויות האנושיות, הקריאה לקונסנזוס חדש בענייני ביטחון עלולה להיראות שלא במקומה. אבל הכוח הקשיח לבדו אינו שובה את לבם של אנשים ואינו קונה את אמונם.

אם אמנם רוצים להגן על הביטחון, למנוע סיכסוכים, לכבד זכויות אדם ולשרש את העוני, דרוש בדחיפות קונסנזוס ביטחוני חדש. כולם שותפים לאחריות הזו. הביטחון האנושי דוחק בכל המדינות - הן המתפתחות והן המפותחות - לבחון מחדש את מדיניותן בתחום הביטחון, הכלכלה, הפיתוח והחברה. מטרת העל של המדיניות בתחומים אלה צריכה להיות פתיחת הזדמנויות אמיתיות לביטחון, פרנסה וכבוד אנושי.

סדאקו אוגאטה
המחבר, לשעבר הנציב העליון של האו"ם לענייני פליטים, הוא יושב ראש הוועדה לביטחון אנושי. את הדו"ח, "ביטחון אנושי עכשיו: אך להגן על אנשים ולהעצים אותם", אפשר לקרוא ב http://www.humansecurity-chs.org.

פורסם במקור במהדורה הבינלאומית של ה"הראלד טריביון" ב- 8 במאי 2003
בקרו באתר העיתון ב -
http://www.iht.com.
מופץ על ידי שירות CGNews
הפירסום אושר על ידי בעלי הזכויות.

שירות החדשות CGNews מציע חדשות, מאמרי דעה, כתבות ופרשנויות של מומחים מקומיים ובינלאומיים, העוסקים בטווח רחב של נושאים הקשורים למזרח-התיכון. השירות מפיץ מאמרים אמינים ומאוזנים, שפניהם לפיתרון הסיכסוך, עבור קהלים חדשים במזרח-התיכון ובעולם כולו. השירות הוא יוזמה שלא למטרות רווח של אירגון  SFCG (Search for Common Ground - חיפוש אחר מכנה משותף) ושל ה- European Centre for Common Ground -  אירגונים לא-ממשלתיים (NGO's) בינלאומיים הפועלים בתחום של פיתרון סיכסוכים והפקות תקשורת, ונתמכים על-ידי האיחוד האירופי, קרן Arca, ומשרדי החוץ של הולנד, פינלנד ודנמרק. הדעות המובעות במאמרים אלה הן של המחברים, ולא של CGNews או של שותפותיה.

עורך - טים וורנר
עורך אחראי- ג'פרי וייכסלבאום
עורכת בירושלים - טלי לינד
עורך בעמאן - עימאד חליל
עורכת בוושינגטון - גייל מאיירס

 • נואה סלמה:
  האלטרנטיבה הלא אלימה
  נואה סלמה, מנהל המרכז לפיתרון סיכסוכים ופיוס ((WIFAQ בבית לחם, קורא לפלסטינים "לעצור ולבחון את את המסלול והאסטרטגיה של המאבק הלאומי הפלסטיני," ולשקול פנייה ל"אסטרטגיה חדשה העושה שימוש בכלי הנשק של ההתנגדות הלא אלימה".
  (פורסם במקור ב- CGNews  ב- 9 ביוני 2003)

 • עמוס עוז:
  העניין פשוט: שני עמים, שתי מדינות
  כעת, בשעה שדומה כי גדל הסיכוי לשלום בין ישראלים לפלסטינים, והעמים משני הצדדים "מתקדמים יותר ממנהיגיהם", מדבר עמוס עוז על הצורך לתמוך בפיתרון שתי המדינות, למרות הכאב הגדול הכרוך בו: "עבור שני הצדדים, משמעות הפיתרון הזה היא דימוי עצמי פגוע, צדק חלקי, חלומות מנופצים ותחושת אובדן קשה."
  (פורסם במקור ב"לוס אנג'לס טיימס" ב- 6 ביוני 2003)

 • סדאקו אוגאטה:
  תפיסה חדשה של הביטחון האנושי
  לאור השינויים המהירים בזירה הבינלאומית קורא סדאקו אוגאטה, לשעבר הנציב העליון של האו"ם לענייני פליטים, לפיתוח תפיסה בטחונית חדשה המתמקדת באנשים ולא במדינות. מושג הביטחון האנושי "עוסק בהבטחת החירויות האנושיות החיונית והרחבתן." מטרתו איננה "לבוא במקום ביטחון המדינה, אלא להשלים אותו."
  (פורסם במקור במהדורה הבינלאומית של ה"הראלד טריביון" ב- 8 במאי 2003)


hagalil.com 13-04-2003

Books


DE-Titel
US-Titel

 
 
Refusenik Watch,
Refuse
Gush Shalom
New Profile
Shalom achshav
Taayush

[Hevenu Schalom
alenu!]

Radio Hebrew:
[
ZaHaL-WM]
[Kesher israeli]

Copyright: hagalil.com / 1995...

haGalil onLine