Jdisches Leben in EuropaMit der Hilfe des Himmels

Promises - endlich auf Video!


 

עוד 18 חודשים לפחות
יוסי אלפר

ENGLISH
DEUTSCH

לאחר 36 חודשים של עימות ושפיכות דמים, הידרדר מצבם של הישראלים ושל הפלסטינים. אנו רחוקים יותר מהסדר שלום, הכלכלות שלנו סובלות (הפלסטינית הרבה יותר מאשר הישראלית), והמנהיגים שלנו מנודים יותר ויותר ברמה הבינלאומית.

יותר מזה, המנהיגים הצבאיים והפוליטיים בשני הצדדים טעו קשות בהערכתם, כי השימוש בכוח ובאלימות יוכל להטות את הכף במאבק הזה. תחת זאת אנו מתמודדים עם מלחמה יותר ויותר מלוכלכת, שהחלו אותה פיגועי ההתאבדות הפלסטיניים אך היא מנוהלת גם על ידי ישראל.

רק הקיצונים הרוויחו. הקנאים האיסלאמים והמתנחלים היהודים, שכולם מתנגדים לפיתרון מוסכם, הוגן וקבוע במתכונת שתי מדינות, התקרבו להגשמת היעד המשותף שלהם. במהלך שלוש השנים האלה הישראלים והפלסטינים איבדו יותר ויותר את היכולת לתקשר זה עם זה, ומנהיגיהם איבדו כל אמינות בעיני המחנה היריב. ההתנחלויות התפשטו, שיעור הילודה הפלסטיני צימצם עוד יותר את הפער בין שתי האוכלוסיות. עד מהרה הגיאוגרפיה וגם הדמוגרפיה יכניעו את התקווה האחרונה לחלוקה מחדש ריאליסטית של ארץ-ישראל/פלסטין לשתי מדינות לאום נפרדות. ישראל תמצא את עצמה על מדרון חלקלק שיוביל לאיבוד האופי היהודי והדמוקרטי שלה.

באופן פרדוקסלי, מצבה האסטרטגי הכולל של ישראל השתפר במידה ניכרת בשלוש השנים האלה, הודות לאירועים ולמעשים מאז ה- 9 בספטמבר. הכיבוש האמריקני בעיראק ביטל לגמרי את הסכנה של קואליציה צבאית ערבית חדשה ("חזית מזרחית") נגד ישראל, מה שצימצם מהותית את סכנת המלחמה הקונבנציונלית. והמסע של ארצות הברית נגד הטרור האיסלאמי הקיצוני ונגד מדינות סוררות המחזיקות בנשק להשמדה המונית, העניקה לראשונה לישראל בת ברית בהתמודדות עם האיומים האלה.
רק הסכנה האסטרטגית הגיאוגרפית/דמוגרפית החמירה. ואף שישראל יכולה בהחלט להתמודד איתה באופן חד צדדי, נראה הציבוריות הפוליטית של העם היהודי משותקת מרוב פחד: פחד מפני המתנחלים הזועמים והרבנים שלהם, פחד מפגיעה בפרופיל ההרתעה המפורסם שלנו אם נפגין "חולשה", פחד מוויתורים חד-צדדיים, פחד מעצם ההכרה בכך שהיתרונות האסטרטגיים של נסיגה חד צדדית של ישראל עולים בהרבה על המחירים הטקטיים.

בנסיבות הטרגיות האלו, קרן האור הפוטנציאלית היחידה היא הגדר. הגדר, שבמקור תוכננה כדי להגן על הישראלים מפני מחבלים מתאבדים פלסטיניים, היא תוצר לוואי אופייני של שלוש שנים של אינתיפאדה. כן, היא מכוערת ולא נעימה, ופוגעת בפלסטינים חפים מפשע גם בגילגול הכי מתון שלה, אבל גדר המפרידה בין ישראל לגדה המערבית, קרוב ככל האפשר לקו הירוק, עשויה להביא להפרדה ששני העמים זקוקים לה, ואולי גם תתחיל לגרום לדה-לגיטימציה של ההתנחלויות מעבר לה.
הממשל האמריקני לא ילחץ על אריאל שרון בעניין ההתנחלוית, המחסומים ושאר ההתחייבויות שלו במסגרת מפת הדרכים, שממילא כבר שבקה חיים כמעט. אבל נראה שהממשל מתכוון לשמור על עמדה קשוחה במה שנוגע לגדר, להבטיח שתיצמד לקו הירוק, ולמנוע משרון לעשות כאן מחטף למטרות פוליטיות. יתכן שאמריקנים נוקטים בגישה זו משום שהם מבינים שסוג הלחץ הזה יגבה מחיר פוליטי פנימי מינימלי בארצות-הברית. אם הממשל ימשיך להפעיל לחץ כזה, יתכן שנמצא את עצמנו עם גדר שתוקם פחות או יותר לאורך הגבולות שאהוד ברק ויאסר ערפאת כמעט הסכימו עליהם בטאבה ב- 2001, בחודשים הראשונים של האינתיפאדה.

אם הגדר תתחיל לתפקד גם כגבול, ותתרום להפרדה חיובית, יתכן שזו תהיה התוצאה האירונית של האינתיפאדה הזו, שפרצה משום שערפאת לא היה יכול, או לא היה מוכן, לקבל את התנאים של ברק. אבל בהתחשב בעובדה ששני הצדדים אינם מסוגלים לפתור את המחלוקות ביניהם בדרכי ההגיון והרציונליות, יתכן שיצטרכו להתפשר על פתרונות מסורבלים המתפתחים על פני זמן בדרכים לא מתוכננות.
אבל בנייתה של הגדר איטית, והיא יכולה רק לצמצם אלימות וליצור עובדות חדשות – ולא לפתור את הסיכסוך. יתרה מזאת, מעבר ללחץ בנושא הגדר, לא נראה שלממשל בוש יש אסטרטגיה מציאותית כלשהי לסיום הסיכסוך בין הישראלים לפלסטינים. גם לאריאל שרון וליאסר ערפאת אין אסטרטגיה כזו. וכך, בהתחשב בלוח הזמנים שקובעת מערכת הבחירות האמריקנית, נראה שאנו נדונים לעוד 18 חודשים לפחות של סיכסוך וסבל.

יוסי אלפר הוא אחד העורכים של BITTERLEMONS.ORG ושל BITTERLEMONS-INTERNATIONAL.ORG. לשעבר עמד בראש מרכז יפה ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטת תל-אביב, ושימש יועץ בכיר של ראש הממשלה אהוד ברק.

פורסם במקור ב- BITTERLEMONS.ORG ב- 29 בספטמבר 2003
בקרו באתר http://www.bitterlemons.org

שירות CGNews מפיץ את המאמרים הבאים על מנת לקדם דיאלוג בונה בבעיות מזרח תיכוניות עכשוויות. הפירסום אושר על-ידי בעלי הזכויות, ואלא אם כן צויין אחרת, ניתן להשתמש בחומרים בכל אמצעי תקשורת או פרסום חדשותי ללא תשלום. במקרה של שימוש כזה, אנא ציינו את שם הפרסום המקורי ואת הפרסום ב- CGNews, והודיעו לנו ב- cgnews@sfcg.org.

לעיון במהדורה האחרונה, מידע על מנויים וארכיון של מאמרי CGNews, אנא בקרו באתר שלנו:
http://www.sfcg.org/cgnews/middle-east.cfm

hagalil.com 12-11-2003

Books


DE-Titel
US-Titel

 
 
Refusenik Watch,
Refuse
Gush Shalom
New Profile
Shalom achshav
Taayush

[Hevenu Schalom
alenu!]

Radio Hebrew:
[
ZaHaL-WM]
[Kesher israeli]

Copyright: hagalil.com / 1995...

haGalil onLine